Realitní zákon bude!

Blogy

Bře 25

Pár zajímavých informací z pořadu Rozstřel na tv.idnes.cz s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, moderátorem Vladimírem Vokálem, Robertem Hanzlem z Asociace realitních kanceláří ČR a ředitelem portálu Reality.iDNES.cz Petrem Makovským.
Historie: V roce 2018 proběhlo 452000 řízení na katastru nemovitostí (převodu vlastnického práva kupní smlouvou). Z toho přes 230000 realizovaly realitní kanceláře. V ČR je evidovaných 15000 realitních makléřů, z toho 6-7000 makléřů pracuje na plný úvazek. V průměru na jednoho makléře vychází 10 obchodních transakcí v hodnotě minimálně 30 milionů korun obratu za rok.
Před pár lety advokát realitní kanceláře Reality 21 Ivoš Vlasák obral realitku o 70 milionů korun na klientech. Od té doby realitní kanceláře neposkytují finanční úschovy. Doposud je realitní makléř volná živnost, bude to vázaná. Dokonce v Belgii, pokud děláte obchod bez RK, jedná se o trestní činnost.
Budoucnost – co přinese realitní zákon: Povinnost pojištění realitního makléře i realitní kanceláře. Minimální pojistná částka na 1.700.000 Kč za transakci. Samozřejmě nebude krýt zpronevěru. I přes povinné pojištění by neměly realitky zdražovat své služby. Pojištění by mělo být jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru makléře.
Podmínky pro získání statutu realitní makléř (vázaná činnost – zprostředkování realitní činnosti): Vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, financí, ekonomie, marketingu, obchodu, stavebnictví nebo vyšší odborné nebo středoškolské s maturitou a tři roky praxe. Cílem je, aby to lidé měli jako své povolání a poslání a eliminovaly se „garážová podnikání“. Pokud makléř má několikaletou praxi a nemá příslušné vzdělání, složí vzdělávací kurz u akreditovaného subjektu a může práci vykonávat dál.
Zatím nevyjasněná úschova financí. Návrh je, aby realitky nesměly uschovávat finanční prostředky. Popřípadě by realitky měly mít akreditované účty. Striktní zákaz je nesmysl. A pozor na to, Občanský zákoník úschovu umožňuje.
Zmínil se i nový stavební zákon, který by měl vstoupit v platnost od ledna 2020. Zkrácení řízení by mělo být pro investora z 5 let na 1 rok. Realitní bublina prý žádná není, ceny možná lehce půjdou dolů, ale zase vzrostou.

Zanechte komentář:

Zanechte komentář: